Google Adwords (Ads) Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazar Demircan Uzer

Google Adwords yani yeni adıyla Google Ads, 23 Ekim 2000 yılında reklamcılık servisi olarak kurulmuştur. Bing ADS ile entegre şekilde çalışmaktadır. Google’ın en büyük gelir kalemi Adwords reklamlarıdır. Google Adwords ismi 2018 yılında yeni özelliklerin eklenmesiyle Google Ads halini almıştır.

Google Ads (Adwords) Ne İşe Yarar?

google-ads-logo

Google Adwords, Google aramalarında ve Google Adsense ile çalışmakta olan websitesi, youtube kanalları gibi pek çok alanda reklamlarınızı yayınlayabilmeniz için kurulmuştur. Markaların günümüzde en çok tercih ettiği reklam türü Google reklamlarıdır. Bu reklamlar sayesinde Dünya’nın her köşesine markanızı ve reklamınızı kolayca gösterebilirsiniz. Reklamlarınızı hedef kitlelere bölerek filtreleyebilirsiniz. Reklamınızın gösterileceği ülke, cinsiyet ve demografik bilgileri seçebilirsiniz. Ayrıca ilgi alanlarına göre filtreleme yaparak istediğiniz kitleye reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

 

Google Adwords’te Hedef Kitleye Reklam Gösterme

Google Adwords’ün sağladığı en büyük kolaylık ise reklamlarınızı dilediğiniz kitlelere göstermektir. Örneğin sadece bebek ürünleri satıyorsanız hedef kitle optimizasyonu yaparak “Ebeveynler, çocuk sahibi insanlar, kadınlar, anneler, daha önce bu kategorilerde arama yapmış kişiler” gibi filtrelemelerle reklamlarınızı doğru kitleye göstermiş olursunuz. Bu sayede reklama ödediğiniz ücret boşa gitmemiş olacaktır.

Bir televizyon kanalına reklam vermekten çok daha karlıdır. Örneğin bir TV kanalından gösterilen reklam sadece gösterildiği programı kimlerin izlediğine ve kanalın izleyici profiline bağlı olarak tahmin edilebilir. Ancak Adwords reklamlarınızda böyle bir derdiniz olmayacaktır.

 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir?

Google Adwords’ün içinde birçok araç bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanı ise “Google Keyword Planner“dır. Bu araç sayesinde reklam vermeden önce reklam vermeyi düşündüğünüz kelimelerin aranma hacimlerini görebilir, alternatif kelime önerilerine erişebilirsiniz. Eğer yorumlarda talep ederseniz bu konuya detaylı değinerek nasıl kullanmanız gerektiğini gösterebiliriz.

 

Google Ads (Adwords) Hesabı Nasıl Açılır?

adwords-logo

Google Adwords hesabı açmak için ilk önce Google üzerinde çalışan bir hesaba ihtiyacınız vardır. Basit anlatmak gerekirse bir adet gmail hesabınız olmalıdır. Eğer sahip değilseniz gmail linkine tıklayarak kolayca hesap oluşturabilirsiniz.

Gmail hesabı açtıktan sonra ads.google.com adresine ilerleyelim.

 

adwords-giris

Adwords Açılış Ekranı

Resimde kırmızı ok ile gösterdiğimiz kısımdan “Hemen Başlayın” sekmesine tıklayalım.

-Açılan kısımdan gmail hesabımız ile giriş sağlayalım.

 

adwordssecenkler

-Açılan ekranda okla gösterdiğimiz yerlerde reklam stratejinizi seçmelisiniz.

-Eğer daha önce Adwords kullandıysanız alt kısımdan “Uzman modu” geçişi yapabilirsiniz.

-Bu kısımdan sonra gerçekleştireceğiniz işlemler işletmenize özel olarak gerçekleştirilecektir. Kolay ve kişiye göre değişkenlik gösterdiği için bu kısımları göstermemeyi tercih ettim. Alanları doldururken doğru bilgileri girmeye özen gösteriniz. İlk ekranda reklam vermenizi önermiyorum bu yüzden o kısımları hızlıca rastgele seçip adwords anasayfasına erişebilirsiniz.

 

Sonuç

Bu yazımızda Google Adwords – Ads’ın ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğrendik. Hesap açmak için gerekenler ve açılış sayfasında nelerle karşılaşacağınızı görüntüledik. Adwords büyük ve geniş anlatıma ihtiyaç duyan bir reklam merkezi olduğu için sonraki yazılarımızda Adwords’ü derinden inceleyeceğiz. Bu yazımız ile birlikte daha önce Adwords tecrübesi olmayan kişilerin giriş yapabilmelerini sağladık.

Kafanıza takılan soruları yorumlar kısmından iletebilirsiniz. Google Adwords Uzmanı aracılığıyla Google Adwords Eğitimi almak için iletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca diğer blog yazılarımızı mutlaka okumanızı öneririz.

Esen Kalın!

Yorum Yap