Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yazar Demircan Uzer
google-analytics-nedir-afis


Google Analytics, tamamen ücretsiz ve kullanışlı arayüzü ile websitenizin detaylı perfomans analitiklerini görebileceğiniz web analiz platformudur.

Yazımızın devamında Google Analytics nedir? ne işe yarar? bunu öğreneceğiz. Ayrıca Google Analytics eğitimi nasıl alınmalı veya neler yapılmalı bunları inceleyeceğiz.


Google Analytics Nedir?

analytics

Google’ın 2006 yılında Urchin isimli firmayı satın almasından sonra üzerinde çalışarak yayınladığı “Google Analytics” platformu, günümüzde en çok tercih edilen web analiz arayüzlerinden birisidir.

Büyük şirketlerden, küçük blog sayfalarına kadar tüm websitelerinin kullandığı ve sıralamalarda iyi bir konuma ulaşmak için yoğun şekilde analiz yaptığı platformda diyebiliriz. Google analytics ile birlikte websitenizde anlık gezinen kişi sayısı, hangi sayfalarda gezindiği veya günlük – aylık – yıllık olarak detaylı ziyaretçi analizlerini görebilirsiniz.

Bu verilerden faydalanmak için arayüzdeki ifadeleri iyi anlamak gerekir. Bu sebeple SEO ve Dijital pazarlama çalışmalarındada en çok kullanılan araçlardan biri Google Analytics’tir. Müşteri veya ziyaretçi hareketlerini iyi bir şekilde okuyarak gelecek stratejileri üretebilirsiniz.


Google Analytics Ne İşe Yarar?

Google Analytics sayesinde websitenizde ki tüm hareketleri detaylarına kadar inceleyebileceksiniz. Ziyaretçilerinizin bulunduğu bölgeler ve demografik bilgilerine kadar erişebileceğiniz Analytics’te gelecek stratejileri üretmeniz oldukça kolay olacaktır. Yazımın devamında bu sekmelere ve yapabileceklerinize detaylı değiniyor olacağım.Google Analytics’e Site Ekleme

Google Analytics’e nasıl site ekleyebilirsiniz gösterelim.

analytics-egitimi-1

 

 • Gördüğünüz ekranda “Ücretsiz Kurulum Yapın” kısmına tıklayalım.
 • Açılan ekranda hesap adınızı giriniz.
 • Seçili olan kısımları o şekilde bırakarak “Sonraki” butonuna tıklayınız.
analytics-egitimi-2
 • Açılan sayfa üstte ki gibi olacaktır.
 • Bu sayfada neyi ölçmek yani takip etmek istiyorsunuz bunu sormaktadır.
 • Bu sayfada Web sitesi için ziyaretçi analizi yapacaksanız “Web” sekmesini seçmelisiniz.
 • Eğer mobil bir uygulamayı ölçümlemek isterseniz “Uygulamalar” kısmını seçmelisiniz.

Biz Web üzerinden ilerleyip sonraki diyoruz.

analytics egitimi 3


Bu sayfaya kadar ulaştıysanız, artık tek adım bu alanları doldurmak olacaktır.

 • Web Sitesi Adı: Bu kısıma istediğinizi yazmakta özgürsünüz. Örn. Benim Sitem gibi…
 • Web sitesi URLsi: Bu kısımda ise websitenizin arama çubuğunda nasıl göründüğüne göre “http” veya “https” seçeneğini seçmelisiniz. Eğer SSL yüklü bir siteniz varsa “https” seçmeniz gerekmektedir. devamında ise site adınızı ve .com, .org gibi uzantısını girmeniz gerekmektedir.
 • Sektör Kategorisi: Websitenizin kategorisi veya sektörünü seçmenzi gerekmektedir. Eğer listede bulunmuyorsa “Diğer” seçeneğini seçmeniz doğru olacaktır.
 • Raporlama Saat Dilimi: Bu kısım günlük raporların ulaşacağı saati belirleminizi sağlar.

Bu kısımda da problemsiz bir şekilde ilerlemeyi başardıysanız tebrikler! Websitenizi eklediniz ve Analytics hesabınızı oluşturduğunuz demektir!


Google Analytics Kodu Nedir ve Nereye Eklenir?

Google Analytics tarafından sitenize eklenmesi istenen kodu, sitenizin “Header.php” dosyasına girerek <head> ve <head/>kodlarının arasına ekleyebilirsiniz.

WordPress kullanıcıları için şu şekildedir: Görünüm > Tema düzenleyici > header.php

Eğer SEO eklentisi veya analytics eklentisi kullanıyorsanız içerisinde kodu ekleyebileceğiniz kısımlar bulunmaktadır.


Analytics Anasayfasını Anlama

analytics anasayfası

Bu sayfada toplamda 7 adet sekme sizi karşılamaktadır. Bunlar ne anlama geliyor ve hangi kısımlar işinize daha fazla yarayacak bunlara değinelim;

 • Anasayfa: Bu kısımdan anasayfaya erişebilir ve genel rapor ekranını görebilirsiniz. Ben genel raporlarımı gizledim ancak siz görebileceksiniz.
 • Gerçek Zamanlı: Bu kısımda sitenizde canlı olarak gezinen kişileri takip edebilirsiniz.
 • Kitle: En çok kullanacağınız kısımlardan birisi “Kitle” kısmıdır. Burada günlük olarak ziyaretçi sayılarını ve grafiğini görebilirsiniz. Ortalama oturum süresi ve hemen çıkma oranı gibi metriklere erişebilirsiniz. Alt sekmelerinde ziyaretçilerinizi demografik bilgilerine, coğrafi analizlerine, kullandıkları teknolijiler ve karşılaştırmalarına erişebilirsiniz.
 • Edinme: Edinme sekmesinde websitenize gelen ziyaretçilerin hangi sitelerden veya arama motorundan geldiklerini görebilir, zaman geçirme metriklerine erişebilirsiniz.
 • Davranış: Bu kısımda ziyaretçilerinizin gezinme oranlarını inceleyebilirsiniz. Hangi içerikleriniz ne şekilde ziyaret edilmiş ve kaç dakika okunmuş gibi detaylı etkileşim analizlerine ulaşabilirsiniz. Site hız raporları ve site içi arama etkinliğinizi inceleyebilirsiniz.


Google Analytics Mobil Uygulaması

google analytics app

Google analytics verilerinizi sürekli ve kolayca takip etmek istiyorsanız Apple ve Android cihazlarınıza kurarak kolay bir şekilde kurarak verilerinize erişebilirsiniz.

Apple kullanıcıları için: Google Analytics IOS Uygulaması

Android kullanıcıları için: Google Analytics Android Uygulaması

 


Google Analytics Eğitimi

Google Analytics bir webmasterın, online bir işletmenin adeta bel kemiğidir. Sizde online olarak detaylı bir Google Analytics Eğitimi almak istiyorsanız, iletişim kısmından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

Yorum Yap

bayan giyim