Google Dijital Pazarlama Sertifikası Nasıl Alınır?

Yazar Demircan Uzer
dijital-pazarlama-sertifikasi-afis

Google tarafından ücretsiz olarak sunulan “Dijital Pazarlamanın Temelleri” eğitimi ile sizde Google onaylı “Dijital Pazarlama Sertifikası” alabilirsiniz. Benimde sahibi olduğum bu sertifikayı almak için tek yapmanız gereken yazımızı tamamen okumak ve adımları takip etmektir.

Dijital Pazarlama Nedir?

dijital pazarlama

Kısaca özetlemek gerekirse adındanda anlaşılacağı üzere bir ürünün veya markanın dijital ortamda pazarlanmasıdır. Aramam motorları, sosyal medya kanalları,Youtube ve benzeri video platformları, mobil uygulamalar ve pazaryerleri gibi bir çok alanda pazarlama stratejileri yürütülmektedir. Fiziki olarak pazarlama stratejilerinden çok farklı bir yol izlenmesi gerekmektedir. Farklı bir yazıda dijital pazarlama sektörüne derinden giriş yapacağız. Şimdi konumuza geçelim.

Google Dijital Pazarlamanın Temelleri Sertifikası Nedir? Ücretsiz midir?

Google tarafından tamamen ücretsiz olarak oluşturulan bu programda bir takım videolar ile dersleri takip edecek, bölüm sonlarında mini sınavlara tabii tutulacaksınız. Ünitenin genel sınavından geçtiğinizde ise bir diğer üniteye ve derslere geçiş yapacaksınız. Bu adımları hızlıca geçmek yerine öğrenerek geçmenizi tavsiye ederim. Google tarafından hazırlandığı için çok faydalı ipuçlarıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bildiğiniz şeylerin aslında öyle olmadığını farkedeceksiniz. Bu sebeplerden dolayı videoları ve örnekleri istekli bir şekilde takip etmelisiniz.

Bu sertifika sayesinde iş hayatında veya iş başvurularında bir adım önde olabilirsiniz. İnternet ortamının en saygın şirketlerinden Google’a ait bir sertifikanız olması her zaman çok değerlidir. Basit ve uyduruk konferanslardan aldığınız sertifikalardan emin olun daha değerli birşeye sahip olacaksınız.

Dijital Pazarlamanın Temelleri Sertifikası Nasıl Alınır?

dijital pazarlama sertifikasi

Öncelikle bir adet google hesabına ihtiyacınız vardır. Gmail üzerinden telefon onaylı bir şekilde üyeliğinizi oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca bilgilerinizi doğru girmelisiniz çünkü bu hesabınız üzerinden sertifika onayı sağlanacaktır. Şimdi yapmamız gereken adımlara bakalım.

  • Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra: Google Sertifika Sayfası tıklayarak giriş yapalım. Bu sayfadan Google Analytics gibi farklı sertifikalarada erişebilirsiniz.
  • Karşınıza çıkan sayfada Dijital Pazarlamanın Temelleri derslerine giriş sağlamalısınız.
  • Ardından modülleri ve ünitelerini geçtiğiniz dersler sonucunda Google Dijital Pazarlama Sertifikası sizin olabilir.

Dijital Pazarlama Sertifikası Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Önerilerim

Bu sertifikaya sahip olmak aslında çok kolay ancak bir o kadarda süre gerektiren bir süreç. Ben bu süreçte boş vakitlerimi değerlendirme aracı olarak kullandım. Örneğin iş yükümün hafif olduğu saatlerde 10-15 dakikalık sürelerde zamanımı sertifika için ayırdım ve birkaç günde sertifikaya sahip oldum.

  • Soruları mutlaka biliyorum diyip geçmeyin, en ufak bir ipucu kariyerinizi etkileyebilir.
  • Ünite sınavlarına dikkat edin çünkü yeni bir üniteye geçtiğinizde ilk etapta çözmek için 1 hakkınız olacak. Eğer başarısız olursanız ünitedeki tüm modülleri yani dersleri tek tek işleyip sınavlarına girmeniz gerekecektir.
  • Eğer ünite sınavlarında direkt başarı sağlarsanız sadece 1-2 saatte bitirebilirsiniz.
  • İnternette arayışa girmeyin çünkü soru tipleri benzesede genellikle her kişiye farklı şık sistemiyle ilerlemektedir. Kopyacılara duyurulur 🙂
  • Sizin için verebileceğim en sevindirici haber ise sertifika programından kalmanın olmamasıdır. Yani bir sınavı 10 kere dahi başarısız olarak tamamlasanızda hakkınız tükenmemektedir. Sadece vakit kaybı olacaktır.

İlgili İçerikler

Yorum Yap