Instagram Sponsorlu Reklam Verme (2020)

Yazar Demircan Uzer
instagram-reklam-verme-afis


Instagram, 2020 yılı itibariyle en aktif kullanıcıya sahip sosyal medya platformudur. Instagram’da nasıl reklam verilir, küçük taktiklerle anlatacağız. Yazımıza başlamadan önce şunu belirtmeliyim ki Instagram, Facebook tarafından satın alınmıştır ve reklam panelleri Facebook ile ortak çalışır. Bu yazıda sizlere mobil uygulama üzerinden reklam verdiğiniz basit panelden değil “Facebook Business” üzerinden detaylı ve optimize reklam nasıl verilir? Bunu göstereceğiz.

Facebook Business nedir? Nasıl Hesap açılır? eğer bilmiyorsanız kesinlikle okuduktan sonra devam etmenizi öneririm. Hadi anlatıma geçelim!Instagram Reklam Modelleri

Facebook Business yazımızı okuduysanız buradan devam edebilirsiniz. Reklam oluşturduğumuz bu ekranda ki reklam modellerinin ne anlama geldiğini tekrar açıklayalım.

instagram-reklam-modelleri


Bilinirlik

 • Marka Bilinirliği: Markanızı veya isminizi tanıtmaya yönelik reklam verebileceğiniz modeldir.
 • Erişim: Etkileşim ve geri dönüşten ziyade kısa sürede çok fazla kişiye erişmek için kullanılır.


Değerlendirme

 • Trafik: Website tıklamasına yönelik yapılan reklam çalışmasıdır.
 • Etkileşim: Sayfa ve gönderi etkileşimi üzerine çalışan reklam modelidir.
 • Uygulama Yüklemeleri: Mobil uygulama reklamı ve indirme arttırmak amaçlı verilen reklamlardır.
 • Video Görüntülemeleri: Video izlenmesini arttırmak amaçlı model.
 • Potansiyel Müşteri Bulma: Bu reklam modelide çok fazla kullanılmaktadır. Asıl hedef fazla erişim değil doğru kişiye erişimdir.
 • Mesajlar: İşletmeniza Whatsapp ve Messenger mesajlarının artmasını sağlar.


Dönüşüm

 • Dönüşümler, Katalog Satışları ve Mağaza Trafiği: Bu kısımlar genellikle e-ticaret amaçlı kullanılır ve daha tekniktir. İleride detaylı yazılarla açıklayacağız.Instagram Sponsorlu Reklam Verme Rehberi (Erişim)

Gelin hep birlikte “Erişim” ihtiyacımız olduğunu varsayalım ve “Erişim” reklam modeli üzerinden resimlerle reklam nasıl verilir? Öğrenelim. Erişim seçeneğine tıkladığınızda karşınıza böyle bir ekran gelecektir.

 • Bu kısımda “Erişim” yazan yere reklama vermek istediğiniz ismi yazmalısınız.
 • A/B Testi kısmını boş bırakmalısınız. ( A/B Testi ile iki farklı reklamın performans ölçümlemesini yapabilirsiniz.)
 • Kampanya Bütçesi Optimizasyonu kısmını şimdilik kapalı konuma getirelim, ileride kendimiz ayarlayacağız. 
 • Ayarları yazdığımız gibi ayarladıktan sonra devam butonuna tıklayarak ilerleyelim.

 

Reklam Seti Ayarları

Bir önceki adımı atladıktan sonra “Reklam Seti” ayarlarımızı yapmak için “Reklam Seti” sayfasına geldik. Bu sayfada başlangıç seviyesinde iyi bir reklam verebilmeniz için gerekli ayarları anlatacağım. Instagram reklam ücretleri hakkında bu kısım ipucu olacaktır. İlk önce üst kısımda ayarlarımızı gerçekleştirelim.

reklam-seti-ayarlari

Bu sayfada “Reklam Seti” belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu kısımda bazı ayarları kaydedip ileride farklı reklamlarınız içinde kullanabilirsiniz.

Reklam Seti Adı: Bu kısımda reklam setinize dilediğiniz ismi verebilirsiniz.

Sayfa: Sadece Instagram’a reklam versenizde bir sayfaya ihtiyacınız olacaktır. Sayfanız mevcutsa bu kısımdan seçmelisiniz.

Hedef Kitle Büyüklüğü: Bu kısımda ortalama erişim miktarı büyüklüğünü görebilirsiniz.

Tahmini Günlük Sonuçlar: Bu kısımda seçtiğiniz ayarlar ile ne kadar kişiye erişebileceğinizi ortalama olarak gösterir.

Hedef Kitle: Burası en can alıcı noktalardan biridir. Bu kısımda reklamınızın gösterileceği konum, yaş aralığı, cinsiyet ve detaylı hedefleme teknikleri kullanılır. Yazımızın devamında bu kısıma özel küçük bir taktik ile örnek vereceğim.

Üst kısımda yukarıda açıkladığımız şekilde ayarlarınızı gerçekleştirdikten sonra diğer kısımlara geçelim. Reklam Alanları

 Bu kısımda “Manuel Reklam Alanları” kısmından ilerleyeceğiz ve açılan alanda aşağıdaki gibi ayarlanacaktır.

instagram-reklam-alanlari

 

Açılan kısımda sadece Instagram üzerinden reklam göstereceğimiz için ayarlar resimde ki gibidir ancak eğer reklam türümüz sadece gönderi veya story ise ayarları ona göre seçmelisiniz. Bütçe ve Plan Ayarları

butceveplan

En altta sizi “Bütçe ve Plan Ayarları” kısmı karşılayacaktır. Bu ekranda sizi 2 seçenek karşılayacaktır.

Günlük bütçe: Günlük bütçe kısmına girdiğiniz rakam 1 gün içerisinde harcanacak rakam olacaktır.

Toplam bütçe: Toplam bütçe seçeneğinde girdiğiniz rakam, belirttiğiniz tarihler arasında harcanır ve biter.

Bu kısımda ayarlarınızı gerçekleştirdikten sonra Devam butonu ile bir sonraki adıma geçelim.Instagram Reklam Ayarları

 

instagram-reklam-ayarlari

Devamında açılan sayfada reklam ayarlarımızı gerçekleştireceğiz. Bu kısımda öncelikle reklamınız için isim belirlemelisiniz. Ardından diğer kısımlar şöyle olacaktır.


Kimlik Ayarları

Facebook Sayfası: Bu kısımda sayfanıza ait facebook sayfasını seçmelisiniz. Fazla sayfaya sahipseniz bu kısma dikkat ediniz.

Instagram Hesabı: Bu kısımda Instagram sayfanızı seçmelisiniz. Fazla sayfaya sahipseniz bu kısma dikkat ediniz.

Eğer mevcut bir gönderiye reklam çıkacaksanız kırmızı ile işaretlediğimiz kısımdan gönderinizi seçmelisiniz.Medya Metin ve Bağlantı Ayarları

instagram-resimayari

 

Bu kısımda ise eğer mevcut bir gönderi kullanmıyorsanız “Görseli Değiştir” kısmından reklamınıza ait görseli eklemelisiniz.

Metin ve Bağlantılar kısmında reklamınızın Ana Metnini yazabilirsiniz. Kişi veya sayfa etiketlemek için @isim şeklinde yazabilirsiniz. 

Bir internet sitesi adresi ekle kısmını seçerek website URL’nizi girebilirsiniz. 

Sağ kısımda ise yaptığınız düzenlemelerin son halini ve reklamınızın nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

Tebrikler! alt kısımdan onayla tuşuna basarak reklamınızı yayınlanması için Facebook’a gönderebilirsiniz. Instagram Reklamlarımı Kabul Etmiyor!

Bu problemi yaşayan kullanıcılar genellikle resimlerinin uygunsuz olması veya yazı – görsel uyumunun düşük olması sebebiyle yaşamaktadır. Çözümü ise çok basittir. 


Yazı Bindirmesi Aracı Kullanımı

Facebook’un reklamlarınızı vermeden önce onaylanma ihtimalini kontrol edebileceğiniz Yazı bindirmesi aracı ile reklam görselinizi yükleyerek onaylanma ihtimalini test edebilirsiniz.

 

Instagram’da Sponsorlu Reklam Verme Taktiği

Size ufak bir tüyo!

Eğer “Etkileşim” reklamı vermek istiyorum, fazla beğeni almak ve takipçi kazanmak hedefim var ancak çok bütçemde yok diyorsanız size küçük bir öneride bulunabilirim. 

Etkileşim reklamı verirken tek kaygınız beğeni ise “Fas, cezayir, tunus” gibi arap ülkelerinide hedef kitle olarak eklemenizi öneririz. Bu sayede TBM’ler düşük olacak ve arapların yüksek beğenme oranlarına erişebileceksiniz.

 

Yorum Yap