Yandex Metrica Nedir? Kurulum Rehberi

Yazar Demircan Uzer
metrica-rehber-afis

Yandex Metrica en çok kullanılan web analiz platformlarından biridir. Yazımızda Yandex Metrica kurulumu ve sitenize nasıl kod ekleyebileceğinizi göstereceğiz. Arama motorları arasında en çok tercih edilen 2. arama motoru Yandex’in web site sahiplerinin sitelerindeki analitikleri  görebilmesini sağlamak amacıyla ortaya çıkardığı Yandex Metrica, Google Analytics’ten sonra en çok kullanılan web analiz servisidir.

 

Yandex Metrica Ne İşe Yarar?

Yandex Metrica ile sitenize giriş yapan ziyaretçilerin hareketlerini izleyebilirsiniz. Oturum sayısı, ziyaretçilerin geldiği kanalları ve detaylı filtrelemelerle farklı analitiklere erişebilirsiniz. Ziyaretçilerin hemen çıkma oranı, Sitede geçirdiği zaman ve demografik bilgilerinede erişim sağlayabilirsiniz.

 

Yandex Metrica Kurulumu

Öncelikle bir adet yandex hesabına sahip  olmanız gerekmektedir. Yandex üzerinden açtığınız mail – hesabınız ile birlikte metrica.yandex.com.tr  adresine giriş yapmalısınız.

Sayaç Ekleme

Açılan sayfada;

  • Sayaç Adı: Bu kısımda dilediğiniz ismi yazabilirsiniz.
  • Sitenin Adresi: Websitenizin tam adresini yazmanız gerekmektedir. (https://….)
  • Saat Dilimi: Yaşadığınız ülkeye ait saat dilimini giriniz.
  • Oturum Kaydı, Kaydırma Haritası, Form Analizi: Bu kısmı işaretlerseniz websitenize gelen ziyaretçilerin tıklama ve kaydırma gibi detaylı hareketlerine erişebilirsiniz.

 

Siteye Yandex Metrica Kodu Ekleme

Sayaç Kodu

Devamında karşınıza çıkan sayaç kodunu sitenizin Header veya Footer alanlarına eklemeniz gerekmektedir. Header.php için <head> <head/> içine ekleyebilirsiniz.

 

WordPress Yandex Metrica Kodu Ekleme

WordPress’te ise herhangi bir eklenti kurarak sitenizi yavaşlatmak yerine bir önceki adımları takip edebilirsiniz. Görünüm > Tema Düzenleyici > Header.php kısmına girerek <head> ve <head/> arasına eklemeniz yeterlidir.

 

Yandex Metrica VS Google Analytics

İkisinide denemiş biri olarak kesinlikle Google Analytics tercih ederdim. Ancak Yandex Metrica ile bazen daha sade ve ulaşılabilir verilere eriştiğimde oluyor. Aslında ikisinide kullanmak ve tercih yapmak size kalmış bir durum. Ayrıca iki sistemi birlikte kullanmanında herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yandex Metrica’nın gerçek zamanlı ziyaretçi gösterim özelliği olmaması bir eksi olarak karşımıza çıkıyor. Google Analytics kullanırken veriler arasında derinlere inebilirken Metrica’da bazı kısımlarda bu mümkün olmuyor.

 

Yandex Metrica Mobil Uygulaması

Yandex Metrica verilerinizi android ve IOS cihazlarınızda heryerden takip etme imkanına sahipsiniz. Tüm verilere kolayca erişebileceğiniz mobil uygulamalar;

Yandex Metrica IOS Uygulaması: Yandex Metrica IOS

Yandex Metrica Android Uygulaması: Yandex Metrica Android

Google Analytics’i incelediğimiz yazıya ulaşmak için: Google Analytics Nedir?

İlgili İçerikler

Yorum Yap